Resor till Cusco och Machu Picchu
Bäst stiftar man sin första bekantskap med staden under en stadsrundturen till fots då samtliga attraktioner finns inom gångavstånd; I stadsrundturen ingår besök i Katedralen med sina körstolar och målningar från ”cuscoskolan” och Santo Domingo-klostret som byggdes ovanpå de gamla murarna från solens tempel, Coricancha. Man bör dock inte missa Museo del Inca som har just en bra utställning från tiden före inkas till idag. Värt ett besök är också jesuiternas kyrka La Compañia.
Strax ovanför staden finns de närbelägna ruinerna av Qenko, Puca-Pucara, Tambo-Machay och Sacsayhuaman.
MACHU PICCHU
Machu Picchu, 2380 möh, är en av Sydamerikas mest kända turistattraktioner och byggdes med all sannolikhet till största del under 1400-talet under inkan Pachacutecs expansiva regeringsperiod. Denna dramatiskt belägna legendomspunna lilla inkastad ligger på en bergskam som på tre sidor omsluts av Urubambafloden. Det strategiska läget var nog ingen tillfällighet. Amazonas klättrar här på insidan av Anderna upp till en nivå ungefär i höjd med Machu Picchu. Ruinerna ligger i en utomordentligt intressant nationalpark bestående av molnskog, med mängder av orkidéer och andra epifyter.
ÖVRIGA ORTER I OMRÅDET
Urubambadalen kallas ofta för Inkafolkets kornbod. Detta epitet är nästan självklart då höjdskillnaderna gör den lämplig för så gott som alla slags grödor, såväl för tempererade som för tropiska klimat. Dalgången sträcker sig från Pisac via Ollantaytambo förbi Machu Picchu och vidare ned mot Amazonas.
Pisac, 2900 möh, ligger i den övre Urubambadalen och består av själva byn, som är både kolonial och modern, samt inkastaden på berget ovanför. Byn är mest känd för sin söndagsmarknad.
Ollantaytambo, 2800 möh, har en mäktig fortruin ovanför själva byn. Ollantaytambo är den enda byn i Peru som har en intakt stadsplan sedan Inkatiden. Innevånarna bor i hela muromgärdade kvarter s.k. "canchas".
pris/pers min-maxVåra utvalda hotell
550 - 880 kr.Novotel Cusco



Denna 4 stjärniga hotell erbjuder 99 rum varav 19 icke-rökare rum. Detta hotell passar utmärkt för familjer då familjerum finns på hotellet.
Genomsnittliga temperaturer
|   | L° | V° | S | R |
| Jan | 17 | - | 9 | 18 |
| Feb | 17 | - | 8 | 13 |
| Mar | 18 | - | 8 | 11 |
| Apr | 18 | - | 7 | 8 |
| Maj | 19 | - | 6 | 3 |
| Jun | 18 | - | 5 | 2 |
| Jul | 18 | - | 6 | 2 |
| Aug | 18 | - | 7 | 2 |
| Sep | 19 | - | 8 | 7 |
| Okt | 20 | - | 8 | 8 |
| Nov | 19 | - | 9 | 12 |
| Dec | 18 | - | 9 | 16 |
L° = Genomsnittstemperatur i luften
V° = Genomsnittstemperatur i vattnet
S = Genomsnittligt antal soltimmar per dag
R = Genomsnittligt antal regndagar per månad


