Panamakanalen och Costa Rica - start i Costa Rica
Expeditionskryssning med Lindblad Explorer och National Geographic
- Typ av resa: Kryssningsresa
- Resan innehåller också: Dagar med natur- och /eller djurupplevelser, Sol- och baddagar
- kryssning med engelsktalande färdledning och vetenskapsmän
Denna vetenskapligt upplagda kryssning med Lindblad Expeditions går till Costa Ricas fantastiska och i stor utsträckning orörda Stilla havskust samt till delar av Panamakanalen. Följ med och utforska en fascinerande blandning av natur och sevärdheter och delta i en segling genom den legendariska Panamakanalen ombord på National Geographic Sea Lion, som liksom rederiets övriga fartyg är utrustat med utrustning för undervattensspaning och som har vetenskapsmän med olika specialiteter ombord för att förmedla kunskaper och hjälpa passagerarna att både uppleva och förstå regionens unika djurliv och natur.
Program
DAG 1 FREDAG. SVERIGE – SAN JOSÉ
Ankomst till San José efter byte i Europa och Panama City eller USA. Övernattning. [Måltider på flyget].
DAG 2 LÖRDAG. SAN JOSÉ - HERRADURA
Förmiddagen ledig för en promenad i San José (stadstur kan ordnas mot tillägg). Extradagar kan läggas till för att se mer av Costa Rica. Annars är det dags för transfer till hamnstaden Herradura och ombordstigning på National Geographic ”Sea Lion”. Fartyget lättar ankar för den första delen av upptäcktskryssningen. [F-M]
DAG 3 SÖNDAG. MANUEL ANTONIOS NATIONALPARK
Tidigt på morgonen görs en landstigning i Manuel Antonios nationalpark för att se det intensiva djurlivet. Fartygets naturexperter pekar ut djur som den tretåiga sengångaren, olika arter av apor och en mängd spektakulära fåglar. Under dagen finns också tid för promenader på egen hand, bad och snorkling. [F-L-M]
DAG 4 MÅNDAG. OSAHALVÖN
I dag ankrar ”Sea Lion” utanför den avlägsna Osahalvön invid Corcovados nationalpark. Här kan man simma i klara bassänger nedanför vattenfall, rida på ständerna eller vandra i regnskogen på spaning efter apor. [F-L-M]
DAG 5 TISDAG. GOLFO DULCE I COSTA RICA
”Sea Lion” ankrar upp utanför den privata egendomen Casa Orquideas, som bara går att nå från havet och endast står öppen för särskilt inbjudna gäster. Här får deltagarna se en mängd orkidéarter, biätare, papegojor och färgrika tukaner samt bada, snorkla och paddla i Dulcebuktens kristallklara vatten. [F-L-M]
DAG 6 ONSDAG. ISLA COIBA NATIONALPARK
Detta är en av Panamas mest avsides belägna nationalparker med fantastisk natur, orörda stränder och intressant djurliv. Dagen ägnas åt utforskning av naturen, bad, snorkling och kajakpaddling. [F-L-M]
DAG 7 TORSDAG. ÖARNA I PANAMABUKTEN – GATÚNSJÖN
Denna grupp öar i den stora Panamabukten utforskas med hjälp av zodiakbåtar eller havskajaker. Deltagarna får en noggrann introduktion till områdets fågelliv som bl.a. består av fregattfåglar, pelikaner och den från Galapagos kända blåfotade sulan. Därefter lättar fartyget ankar för den första delen av Panamakanalen som går till Gatúnsjön där ”Sea Lion” ankrar för natten. [F-L-M]
DAG 8 FREDAG. PANAMAKANALEN
Vid besöket på ön Barro Colorado får deltagarna noggrann information om ARTS-projektet som delvis bekostats av National Geographic Society. Det är ett positionssystem som spårar olika djurarters rörelser i området kring den svårtillgängliga ön, som endast får besökas efter särskilt tillstånd och i sällskap med guider från Smithsonianinstitutet. Efter besöket på ön fortsätter ”Sea Lion” sin resa genom kanalen.
Att kanalresan sker i dagsljus kan ej garanteras då fraktfartyg har företräde, men på kvällen får man fördel av att kanalen är dramatiskt upplyst. [F-L-M]
DAG 9 LÖRDAG. COLÓN – PANAMA CITY – HEMRESA
Deltagarna checkar ut och lämnar fartyget i Colon för att fortsätta med buss till flygplatsen utanför Panama City. Vill man se mera av Panama kan man lägga till dagar. För inspiration se våra Panamasidor. [F-måltider på flyget]
DAG 10 SÖNDAG. HEMKOMST.
På morgonen planbyte i Europa och vidareflygning till Skandinavien. [F-måltider på flyget]
Kryssningen körs också i omvänd riktning med ankomst till Panama City under förmiddagen Dag 2 och avstigning respektive hemfärd från San José Dag 9.
F=FRUKOST, L=LUNCH, M=MIDDAG.
Fakta
Avresor från Costa Rica 11/11, 25/11, 9/12, 13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 9/3, 23/3.
I resans pris ingår Flyg i ekonomiklass Skandinaven–San José med retur från Panama City. Inkvartering, transporter, inträden och måltider enligt dag för dag programmet. 24 planterade träd tom 31aug, därefter 7 träd. Icke alkoholhaltiga måltidsdrycker ingår ombord.
Flygskatter Flygbolagens avgifter och bränsletillägg ingår men kan justeras med kort varsel. Exakt pris fastställs på biljetteringsdagen.
Lokal avreseskatt Ingår.
Flyg KLM via Panama, Lufthansa/Condor, Continental och Iberia.
Flygtider Stockholm-San José 14–16 timmar beroende på flygbolag och dag.
Bagage 1 väska à 23kg samt 12 kg handbagage med KLM.
Inkvartering Förstaklasshotell och femstjärnigt kryssningsfartyg med hytt ombord enligt eget val.
Antal deltagare Min 2 (går att genomföra med 1 person mot mindre tillägg).
Reseledning Engelsktalande guider. Engelsktalande personal ombord och under landturer.
Transporter Bil, buss, inrikesflyg och expeditionsfartyg.
Valuta Ombord är valutan USD men inga kontanter behövs ombord. Passagerarna öppnar ett ”fartygskonto” som betalas med kreditkort vid utcheckningen.
Mobiltelefon Svenska operatörer fungerar normalt ej till havs.
Dricks Ombord obligatorisk dricks 10 USD per person och dag (5 USD för barn mellan 3–12 år) som läggs på fartygskontot. 15 procents serviceavgift läggs på alla barnotor, spa- och skönhetsbehandlingar. Dricks till chaufförer och lokala guider på utflykter samt till bagagebärare i hamn betalas direkt.
Fotografering Under expeditionen upplevs de vilda djuren i sin rätta miljö. Även om man kan komma vissa djur nära rekommenderar vi ändå ett teleobjektiv för bra djurbilder. En bra kikare med förstoringsgrad 8–10 rekommenderas.
Pass/visum Vid resa via USA gäller krav på maskinläsbart (rött) pass! Dessutom är det obligatoriskt att fylla i inresetillståndet på https://esta.cbp.dhs.gov.
Utrustning/klädsel Valfri klädsel ombord. Trevlig informell klädsel är alltid passande. Tag även med oömma kläder, shorts, bomullskläder, tunn tröja, vindjacka. Rejäla skor eller gummisandaler behövs för ’våta’ landstigningar. Glöm inte solskydd, speciellt i början av resan – långärmat och långbent, solhatt, solglasögon och vattenfast solskyddsmedel. Badkläder inklusive t-shirt att snorkla i. Vattenfast insektsmedel. Ficklampa. Regnponcho/paraply.
Kombinationer/förlängning Kan förlängas i Costa Rica och Panama samt kombineras med Mexiko, Ecuador, Peru, Kuba och Amazonas i Brasilien.
Vi reserverar oss för eventuella ändringar i programmet. Observera att fartget har rätt att ändra rutter utan att i förväg informera om det på grund av väder och vind eller i enlighet med nationalparkens och myndigheternas eventuellt ändrade direktiv.
Boende på rundresan




1



7