• Beskrivning
  • Fakta
  • Karta
  • Prisblad
  • Boende

Lyxsafari till Serengeti, Kleins Camp.

  • Typ av resa: Safari med engelsktalande guider - på egen hand
I norra Tanzania, mellan Kilimanjaro och Victoriasjön, finns några av Afrikas mest intressanta vildmarksområden. Under några händelserika dagar får ni uppleva det kanske mest storslagna av dem - Serengeti, nationalparkernas nationalpark.
Kleins Camp är en fantastisk lyxcamp med endast 10 rum och plats för maximalt 20 gäster som ligger naturskönt på en sluttning med utsikt över en grönskande dal med rikt djurliv, bland annat stora elefanthjordar, och med blånande kullar i fonden. Läget i ett privat viltreservat i den norra delen av Serengeti, gör att stora djurhjordar varje år rör sig genom närområdet under den stora djurmigrationen. Rummen har fläkt, toalett och dusch och egen veranda med vackra vyer över området och djurlivet och vid restaurangen, loungen och baren finns en swimmingpool varifrån gästerna har utsikt över dalen och kullarna bakom denna. Gästerna kan också ta en promenad till utsiktsplatsen bakom campen tillsammans med sin ranger.

Program

Dag 1. Avresa från Sverige mot Tanzania.

Dag 2. Ankomst till Nairobi och planbyte. Vid ankomst till Arusha blir ni mötta, transfer till vår lodge och övernattning.

Dag 3. Transfer från hotellet till Arusha Airstrip. Idag väntar safariflyg från Arusha till Grumeti airstrip i västra Serengeti där er safarichaufför möter för en kombinerad safari/transfer till Kleins Camp. Incheckning och lunch. Under eftermiddagen safari. F, L, M.

Dag 4-5. Heldagssafaris i Serengeti. F, L, M.

Dag 6. Utcheckning från lodgen, transfer till Grumeti airstrip och safariflyg till Arusha. Vid ankomst lunch och transfer till flygplatsen. Denna resa är tänkt att kombinera med t.ex. sol och bad på Zanzibar eller varför inte en bestigning av Kilimanjaro - Afrikas högsta berg.

Fakta

I resans pris ingår Flyg i ekonomiklass Skandinavien – Kilimanjaro (planbyte i Amsterdam och Nairobi) tur och retur. Inkvartering, transporter, inträden och måltider enligt dag
för dag-programmet. Måltidsdrycker ingår ej.
Flyg Kenya Airways/KLM.
Flygtid Stockholm–London (KLM) ca 2 tim, Amsterdam–Nairobi 8 tim 30 min, Nairobi–Kilimanjaro 1 tim.
Flygskatter I priset ingår ej flygplatsskatter och säkerhetsavgifter. Dessa kan variera från ca 3.000 till 3.500 kr. beroende på avreseort, flygväg, flygbolag och valutaförändringar. För de som har tillägg Zanzibar
betalas lokal avreseskatt på flygplatsen vid återresan, ca 30 USD.
Bagage 20 kg. Packa helst i mjuka väskor. (Allt bagage måste med på hela turen, då det är svårt att förvara bagaget i Arusha). För de som förlänger med Zanzibar, endast 15 kg på inrikesflyget.
Tidsskillnad +2 tim, sommartid +1 tim.
Inkvartering Hotell och lodger i förstaklass.
Antal deltagare Min 2. Max 14.
Reseledning Professionell engelsktalande safariguide.
Transporter Safariflyg, 4-hjulsdrivna jeepar. 2–7 vuxna i varje bil. Barn som reser till reducerat pris kan ej garanteras fönsterplats.
Språk Kiswahili, engelska.
El 220V, adapter kan behövas
Mobiltelefon Fungerar i vissa områden.
Dricks Dricks är kutym, särskilt till hotell och serveringspersonal. Räkna också med 4-5 USD till chauffören per person/dag.
Försäkring Vi rek. Gouda Reseförsäkringar.
Pass/visum Giltigt pass i 6 månader krävs. Visum krävs och vi rekommenderar att man skaffar detta vid Tanzanias ambassad i Täby (ca 500 kr.) www.tanemb.se. för att slippa köa vid ankomst (ca 50 USD).
Klimat Tropiskt. Observera att under perioden apr–sep är kvällar och morgnar kyliga. Under den varmaste perioden, okt-mar, känns värmen inte besvärande på grund av höjden över havet och torr värme.
Utrustning/klädsel Oömma kläder typ khakibyxor,
jeans, shorts eller liknande. Ombyte för kvällsbruk. Bekväma sandaler eller gymnastikskor. Kamera, film, kikare, våtservetter, myggmedel, solskydd, ficklampa.
Kombinationer/förlängningar Kombinera gärna med Zanzibar, Lamu eller Mombasa. Du kan också kombinera med vår Kenyasafari.
Prisindikation 35 000 kr.
Vi reserverar oss för ev ändringar i programmet.

Boende på rundresan

StadHotellKlassNätter
ArushaArusha Coffee Lodge****+ 1
Serengeti/GrumetiKleins Camp***** 3