Namnet Kan komma från grekiskans pan – helt/bara och ther – best, eller möjligen från asiatiska språk med betydelsen Det gula djuret.
Spridning Från att i förhistorisk tid funnits på alla kontinenter utom i Oceanien och på Antarktis finns nu bara lejon kvar i Afrika söder om Sahara samt med en liten population i en nationalpark i nordvästra Indien.
Antal Mellan 16 000 och 30 000 individer varav cirka 300 i Indien.
Status Antalet minskar på grund av jakt och sjukdom men det finns ändå hopp även en framtida livskraftig stam.
Kuriosa Lejon kan para sig med leopard, jaguar och tiger. Om en lejonhane parar sig med en hona som är en jaguarhybrid, antingen en jagulep eller lepjag, av leopard och jaguar kan det efter graviditeten födas fram en liten lijagulep.
Lejon med Jambo Tours Vi erbjuder många bra chanser till möten med lejon, både i Östafrikas parker som exempelvis Serengeti och Ngorogoro i Tanzania och Masai Mara i Kenya men även i Sydafrikas Kruger National Park.
Lejon jagar främst om natten medan de använder dagen till vila och matsmältning. Största chansen till att få se lejon jaga är när det är gott om bytesdjur. Ofta spar de ett fällt byte till senare och då kan man få se när de äter men det krävs mycket tur att få se när de fäller ett byte. När man ser ett lejon kan man nästan vara säker på att det finns fler i närheten då de är flockdjur, oftast med flera honor med ungar som håller ihop med en eller två hanar.